Zapisz się do naszego newslettera

Wyszukaj na stronie

Jarmark Świętojański nad Wisłokiem

Opublikowano: 2017-06-28

23 czerwca w wigilię Jana w Besku późnym popołudniem odbył się Jarmark Świętojański nad Wisłokiem zorganizowany w ramach projektu pn. „Wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w dorzeczach Wisłoka i Ondavy” . Wszystkich przybyłych na jarmark przywitał Wójt Gminy Besko Mariusz Bałaban, Prezes stowarzyszenia LGD „Dorzecze Wisłoka” Bogumiła Bętkowska oraz Prezes stowarzyszenia Miłośników Ziemi Beskiej Wojciech Schmidt.

W programie Jarmarku znalazły się skecze kabaretowe i pokazy taneczne w wykonaniu grup artystycznych działających przy Gminnym Domu Kultury w Besku. Ponadto publiczność zgromadzoną przy ul. Południowej rozgrzewał zespół śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki.

Dużym powodzeniem zwłaszcza wśród dziewczynek cieszyły się warsztaty kowalstwa artystycznego i warsztaty wyplatania wianków, które zgodnie z tradycyjnym obrzędem Nocy Świętojańskiej zostały rzucone w wir Wisłoka.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci zgromadzone nad Wisłokiem brały udział w grach i zabawach organizowanych przez animatorów.

Na straganach można było znaleźć wyroby kowalstwa artystycznego, nie brakowało ceramiki i tkanin. Po zmroku odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy „Figaro”. Świętojański ogień, przy którym rozbrzmiewały tradycyjne pieśni palił się do późnych godzin nocnych.

Organizatorom – Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Beskiej oraz  Gminnemu Ośrodkowi Kultury i wolontariuszom składamy podziękowanie za organizację Jarmarku Świętojańskiego nad Wisłokiem.

Jarmark Świętojański nad Wisłokiem zorganizowany został w ramach projektu pn. „Wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w dorzeczach Wisłoka i Ondavy”  realizowanego przez: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka”. Partnerami projektu są: Združenie obcí pod hradom Čičva, Stowarzyszenie hodowców i miłośników konia huculskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V- A  Polska-Słowacja 2014-2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
„Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020