Zapisz się do naszego newslettera

Wyszukaj na stronie

Półkolonie dla uczestników projektu

Opublikowano: 2017-08-07

Upragnione i wyczekiwane, gorące i słoneczne, to…… oczywiście wakacje. Wakacje to czas, w którym dzieci pragną oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od nauki, odrabiania lekcji. Jednym z działań zaplanowanych w ramach projektu „Fabryka Rozwoju Osobistego” była organizacja w okresie wakacyjnym letnich półkolonii dla uczestników projektu. Cztery grupy dzieci w okresie od 10.07 do 04.08.2017 r. uczestniczyły w pięciodniowych półkoloniach, które realizowane były w Odrzechowej, Rymanowie, Besku i Mymoniu. Pieczę nad dziećmi sprawowali rodzice, opiekunowie oraz pedagodzy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w organizacji wypoczynku i animacji czasu wolnego.  

Celem zajęć było między innymi:
- stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego   spędzania wolnego czasu,
- kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw- zabawa poprzez naukę,
- stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
- rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,
- poznawanie najbliższej okolicy oraz dziedzictwa kulturowego.


Zajęcia rozpoczynały się od przywitania uczestników półkolonii oraz przedstawienia programu. Pierwszy dzień został zaplanowany w ten sposób, aby uczestnicy półkolonii lepiej się poznali. Zabawy integracyjne, budziły ogromne zainteresowanie i wyzwalały wiele pozytywnych emocji wśród uczestników. Przyczyniły się do lepszego poznania i  integracji  dzieci.  

 

Jednym z punktów programu pierwszego dnia podczas półkolonii był piknik indiański. Ku wielkiej uciesze  dzieci odbyło się malowanie buziek. Pierwszego dnia półkoloni grupy rozwijały zdolności plastyczne, wykazując się wielką pomysłowością wykonując kolorowe pióropusze, ozdabiane kolorowymi elementami i piórkami.

Podczas drugiego dnia półkolonii grupy tworzyły piękne budowle z kartonów, które później dzieci pomalowały według  własnego uznania. Radości i entuzjazmu nie było końca podczas szalonych zabaw. Dzieci udowodniły, że dzieciństwo kieruje się swoimi prawami, a zmęczenie jest im obce.

Środa w programie półkolonii była dniem wycieczek do Ekomuzeum „Beskidzkie Wędrowanie”. Rozpoczynała się wyjazdem do Miodowego Przystanku Edukacyjnego w Odrzechowej. Doświadczony Pszczelarz - Pan Wiesław Józefczyk, który wraz z żoną zajmuje się hodowlą pszczół, oprowadzał grupy po pracowni pszczelarskiej i przydomowej pasiece. W ciekawy i niepowtarzalny sposób opowiadał o życiu małych stworzeń, organizacji pracy rodziny pszczelej oraz procesu powstawania miodu. Na zakończenie grupy zostały poczęstowane pysznym miodownikiem upieczonym przez Panią Zofię. Każdy uczestnik dostał też po słoiczku miodu do spróbowania.

 

Następnie wycieczki odwiedzały kuźnię w Bukowsku. Pan Grzegorz Pleśniarski pasjonat kowalstwa artystycznego od lat kultywuje przekazane przez ojca zamiłowanie do pracy kowala. Dzieci poznały tajniki pracy w kuźni, zobaczyły narzędzia, palenisko. Kowal opowiadał grupom dzieci o sposobie wykonywania metalowych przedmiotów, pokazywał także wyroby artystyczne i przedmioty dawnego użytku. Dużą atrakcją dla dzieci była pomoc w wykonaniu podkowy którą każdy z uczestników dostał na pamiątkę.

Ostatnim etapem środowych wycieczek był Ośrodek Edukacji Ekologicznej  „Hrendówka” w Odrzechowej. Ośrodek mieści się w drewnianej leśniczówce, kwaterze myśliwskiej gdzie dla dzieci i młodzieży prowadzone są lekcje przyrody, biologii, ekologii.

Grupy półkolonijne obejrzały eksponaty, trofea myśliwych,  zwierzęta  występujące  w lasach na naszym terenie. Słuchaliśmy odgłosów leśnych mieszkańców. Dowiedzieliśmy się jak należy dbać  o zwierzęta i las. Bogaty program wycieczki, nie tylko nie pozwolił  na nudę, ale uczył i bawił. 

Liczne zajęcia takie jak odkrywanie skarbów w lodzie, tańce, zajęcia plastyczne, warsztaty układania aranżacji z kwiatów i roślin oraz robienie bransoletek z koralików prowadzone były w bardzo ciekawy sposób przez wykwalifikowanych instruktorów- rękodzielników. Lokalni instruktorzy rękodzieła współpracujący z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej poświecili czas dzieciom, ćwicząc ich sprawność manualną i plastyczną.

W piątki dzieciaki brały udział w  zabawie pn. „podchody” czyli pościgu z zadaniami. Podczas każdej półkolonii uczestnicy zabawy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza uciekająca zostawiała za sobą znaki za którymi podążała grupa goniąca. Po drodze uciekający przygotowywali zadania, które goniący musieli rozwiązywać.  Podchody są świetną okazją do poznawania nowych pojęć, nauki pracy w zespole, rozwoju orientacji w terenie, a nawet umiejętności liczenia. Przy takiej zabawie czas szybko płynie. Na zakończenie półkolonii każde dziecko własnoręcznie wykonało pamiątkowy medal z masy solnej.

Przez cały czas trwania półkolonii dzieci otrzymywały śniadania oraz obiady przygotowywane i przywożone przez restaurację „Jaś Wędrowniczek”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim wspaniałym dzieciom i ich rodzicom za udział w półkoloniach w Odrzechowej, Rymanowie,Besku i Mymoniu.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania
„Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020